Poradnia psychodietetyczna Jedzenie ze Zrozumieniem powstała z myślą o osobach chcących zmienić nawyki żywieniowe, zmagających się z chorobami dietozależnymi lub zaburzeniami odżywiania. Jest to miejsce, gdzie każdy zostanie potraktowany indywidualnie i otrzyma profesjonalną poradę. Metody, które stosuję są zgodne z wytycznymi WHO oraz aktualnym stanem wiedzy medycznej. Jadłospisy dostosowuję do preferencji żywieniowych, możliwości finansowych oraz stanu zdrowia pacjenta. Staram się, aby zmiany w diecie były ciekawe i inspirujące, a dania smaczne i szybkie w przygotowaniu.

Niezwykle istotne jest dla mnie przekonanie pacjenta, że dieta nie musi być udręką kosztującą dużo czasu i wyrzeczeń. Duży nacisk kładę na edukację żywieniową i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, które mają zapewnić utrzymanie efektu osiągniętego podczas dietoterapii. Zapraszam wszystkich, którzy właśnie w Poradni Jedzenie ze Zrozumieniem zechcą zrobić pierwszy krok w stronę zdrowia.

Poradnia
Jedzenie ze zrozumieniem

Psychodietetyk Maria Sobieszek

Witaj,

Miło mi Cię gościć na stronie mojej poradni psychodietetycznej- Jedzenie Ze Zrozumieniem. Mam na imię Marysia. Ukończyłam dietetykę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi
oraz Psychodietetykę na SWPS w Warszawie (dyplomy możesz zobaczyć poniżej). Wykształcenie medyczne oraz regularne dokształcanie (certyfikaty możesz zobaczyć poniżej) pozwalają mi na układnie indywidualnych, skutecznych diet wspomagających leczenie chorób dietozależnych oraz redukcję masy ciała.
Wiedza z zakresu psychodietetyki jest mi niezbędna, aby pomóc Ci przejść przez proces zmiany nawyków żywieniowych. Dzięki nim możesz osiągnąć swój cel i utrzymać efekty.
W swojej praktyce stosuję wyłącznie potwierdzone naukowo metody.
Nie zaproponuję Ci diety opartej o koktajle, zakupu suplementów diety czy diety cud podczas, której schudniesz 10 kg w dwa tygodnie.
Przygotowując plan żywieniowy, wezmę pod uwagę Twój stan zdrowia, zasoby psychologiczne oraz preferencje żywieniowe.
Przez kilka lat prowadziłam warsztaty kulinarne, w których pokazywałam jak przygotowywać szybkie, proste, niedrogie, oparte na lokalnych produktach dania. Prywatnie lubię eksperymentować w kuchni i wymyślać nowe potrawy oparte o różnorodne artykuły spożywcze. Dlatego możesz mieć pewność, że Twoje potrawy będą smaczne i dobrze doprawione.
Jeśli borykasz się z zaburzeniami odżywiania możesz być pewien, że jesteś w dobrych rękach.
Zaburzenia odżywiania były tematem wszystkich moich prac naukowych: licencjackiej, magisterskiej oraz dyplomowej na studiach podyplomowych z psychodietetyki.
Praktykę zdobywałam w Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania(OCZO), z którym współpracuję od 2012 roku. 
Od tego czasu niezmiennie  dużą część mojej pracy zawodowej stanowi właśnie współpraca z osobami borykającymi się z anoreksją, bulimią i kompulsywnym objadaniem. 
Więcej o metodach mojej pracy możesz przeczytać w zakładce zaburzenia odżywiania.
Wiedz, że dla mnie nie jesteś „kolejnym przypadkiem”. Chętnie Cię poznam i pomogę Ci dobrać Ci indywidualną drogę do uzyskania zdrowia. 😊

Jeśli chcesz spotkać się ze mną pierwszy raz z pewnością masz kilka pytań i wątpliwości. Mogą one wynikać zarówno z braku doświadczenia jak i negatywnych doświadczeń. Ich przyczyną może też być brak pewności siebie, nadmiar obowiązków i brak czasu, które utrudniają stosowanie zdrowej diety.
Przeczytaj najczęstsze obawy nowych pacjentów poradni „Jedzenie ze zrozumieniem”
i sprawdź czy się z nimi utożsamiasz. Jeśli Twoja wątpliwość wiąże się z innym problemem napisz do mnie lub zadzwoń( adres email i numer telefonu znajdziesz w zakładce Kontakt).

Maria Sobieszek - ZnanyLekarz.pl

Najczęstsze obawy nowych pacjentów

Najczęstsze obawy nowych pacjentów poradni Jedzenie ze Zrozumieniem:

-Boisz się, że w Twojej diecie nie będzie słodyczy? Pokażę Ci jak wprowadzić je do diety.
-Masz złe doświadczenia z dietami pisanymi przez dietetyków? Nie lubisz ważyć jedzenia
i przygotowywać skomplikowanych potraw? Powiedz o tym. Znajdziemy inną metodę.
-Obawiasz się, że znowu poniesiesz porażkę? Pomogę Ci znaleźć przyczynę poprzednich niepowodzeń i skuteczną metodę. Rozumiem, że jest Ci ciężko. Sama, wiele lat temu, pierwszą przygodę z odchudzaniem rozpoczęłam od diety z gazety…i nie przyniosło to absolutnie nic dobrego.
-Borykasz się z jedzeniem emocjonalnym. Wspólnie zajmiemy się obserwacją Twoich emocji i znajdziemy konstruktywne metody radzenia sobie z tzw. „zajadaniem stresu”


Proszę tylko o dwie rzeczy:
-Stosuj się do ustalonej metody.
-Postaw na szczerość. Jeśli wprowadzenie w życie zaleceń jest dla Ciebie zbyt trudne, podziel się tym ze mną. Nie oszukuj i nie zatajaj faktów (np. podjadania ciastek). Nie będę Cię oceniać przez pryzmat Twojego spożycia słodyczy.
Moim zadaniem jest wsparcie Ciebie w drodze do zdrowienia i/lub lepszej sylwetki. Jednak swoją pracę będę mogła wykonać tylko wtedy gdy będziesz ze mną współpracować.
-Obawiasz się, że podczas diety konieczna będzie rezygnacja z posiłków podawanych
w restauracjach. Nie wiesz jak, masz poradzić sobie na weselu lub podczas Świąt. Każdą taką sytuację dokładnie omówimy na spotkaniu. Kształtowanie nowych nawyków żywieniowych ma na celu wprowadzenie ich na całe życie. 
Ale czy to oznacza, że już nigdy nie zjesz kotleta schabowego, ciasta drożdżowego z przepisu babci czy czekolady? Oczywiście, że nie. Chodzi tylko o sprytne włączanie tych produktów do diety. Tych kompetencji nabierzesz podczas naszej współpracy.:)

Oferta online

Konsultacje dietetyczne online :

 • konsultacja dietetyczna 100 zł 
 • konsultacja psychodietetyczna 100 zł
 • plan żywieniowy 100 zł/7 dni
 • plan żywieniowy 150 zł/14 dni
 • plan żywieniowy 300 zł/30 dni

W przypadku wykupienia wyłącznie planu żywieniowego( bez wizyty) pacjent ma możliwość skorzystania
z bezpłatnego spotkania  na Skype trwającego 10 min.

Termin należy wcześniej uzgodnić z dietetykiem.

Na konsultację online można umówić się poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny. Kontakt

Możliwe wtedy jest ustalenie indywidualnego terminu.

Pakiet dietetyczny:

 • 6 konsultacji online (40 minut)
 • 12 tygodni planu żywieniowego 

Koszt:1000 zł

Pakiet psychodietetyczny:

 • 8 konsultacji psychodietetycznych online(50 minut)
 • 8 tygodni planu żywieniowego 

Koszt: 1100 zł

Indywidualne szkolenia dla specjalistów(dietetyków, psychodietetyków) online:

 • Praca z osobą zmagającą się z zaburzeniami odżywiania-
  pakiet podstawowy 4 h (500 zł)
 • Praca z osobą zmagającą się z zaburzeniami odżywiania -
  pakiet rozszerzony 12 h (1200 zł)
 • Ofertę szkolenia osoby zainteresowane otrzymują drogą mailową. 
  Adres email znajduje się w zakładce Kontakt .

Poradnia Jedzenie ze zrozumieniem przyjmuje online pacjentów mieszkających w innych krajach oraz strefach czasowych

Zaburzenia odżywiania

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania samo umówienie się na wizytę z dietetykiem, psychodietetykiem świadczy o dużej odwadze.

Dla wielu moich pacjentów to właśnie rozmowa o jedzeniu, opowiedzenie 
o wstydliwych nawykach i objawach jest najtrudniejszym zadaniem.
Podczas pierwszego spotkania pacjenci krępują się, kiedy mają opowiedzieć o wymiotach, ilościach pożywienia, które przyswajają podczas napadów objadania, zaparciach, wzdęciach itp.
Wiem, że dla Ciebie to też jest trudne. Pomyśl sobie jednak, że:
-skończyłam Uniwersytet Medyczny. Oznacza to, że w toku studiów musiałam bardzo dużo uczyć się m.in. o pracy układu pokarmowego i wydalniczego. Ponadto, musiałam odbyć praktyki na oddziałach szpitalnych i pomagać bardzo chorym pacjentom. Widziałam też wielokrotnie przebieg badań endoskopowych tj. gastroskopia i kolonoskopia. Wniosek? Moje wykształcenie sprawia, że rozmowa o wstydliwych dolegliwościach nie jest dla mnie trudna. Jest tylko częścią mojej pracy. Nie wstydź się mówić, o tym, co Ci doskwiera. Jeśli zataisz przede mną takie fakty, nie będę mogła pomóc Ci w pozbyciu się dolegliwości.
-Od wielu lat z powodzeniem pomagam osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania.
Z każdą z tych osób musiałam odbyć rozmowę o wstydliwych objawach somatycznych, emocjach towarzyszących jedzeniu czy zachowaniom kompensacyjnym. Każdy z nich miał
w sobie wiele lęku. Nikt nie został oceniony przez pryzmat choroby.
Ciebie też tak nie ocenię! Moim zadaniem jest pomóc Ci odzyskać zdrowie i podwyższyć jakość życia.
Chodzi o Twoją przyszłość, o możliwość rozwoju i czerpania radości z życia, które teraz zdominowane jest przez jedzenie.
Jeśli zmagasz się z anoreksją, możesz mieć pewność, że moim celem nie będzie „utuczenie Cię”.
Celem dietoterapii anoreksji jest stopniowe, dostosowane do stanu somatycznego, zwiększanie kaloryczności i masy ciała do momentu odzyskania zdrowia, którego efektem jest odżywienie organizmu.
Nie obawiaj się, że będziesz tyć w nieskończoność. Pomogę Ci zaplanować kaloryczność diety i wyjaśnię jak utrzymać zdrową masę ciała.
Dietę dobiorę do Twoich preferencji żywieniowych. Jeśli nie chcesz sięgać po jedzenie typu fast-food, słodycze czy biały makaron-nie będę Cię do tego namawiać.
Podczas dietoterapii na nowo poukładasz swoją relację z jedzeniem i znajdziesz nowy, indywidualny sposób odżywiania. Niektórzy moi pacjenci twierdzą, że uczyli się jeść drugi raz w życiu.
Pamiętaj jednak, że szacunek dla Twoich poglądów i preferencji żywieniowych nie oznacza, że będziemy kontynuować współpracę, jeśli zaczniesz spożywać połowę zaplanowanej kaloryczności i nie będziesz przestrzegać ustalonych zasad. Przyjdź, kiedy będziesz gotowy do walki o swoje zdrowie i życie.

Dietoterapia i psychodietetyka działają tylko wtedy, jeśli Ty działasz!
Weź pod uwagę, że na dietoterapię  przyjmuję osoby o BMI powyżej 15 kg/m².
Wartości niższe są wskazaniem do leczenia szpitalnego.

Jeśli borykasz się z bulimią czy kompulsywnym objadaniem wiedz, że nie będę wymagała od Ciebie przestrzegania  sztywnego jadłospisu. Wysłucham Cię i razem stworzymy indywidualny plan. Opracujemy także strategie, które pomogą Ci radzić sobie  
w najtrudniejszych momentach.
Być może byłeś już u wielu specjalistów i boisz się, że tym razem znowu Ci się nie uda. Przypomnij sobie jakie metody stosowałeś. Może po prostu musimy znaleźć inny sposób skoro tamten był nieskuteczny?

Psychodietetyka

W chwilach słabości sięgasz po czekoladę? Wynagradzasz sobie trudy dnia codziennego za pomocą słodyczy? Okazujesz uczucia poprzez dzielenie się jedzeniem? Nie jesteś w stanie stosować zaleconego przez dietetyka jadłospisu?

Brzmi znajomo? Jak sądzisz, dlaczego tak się dzieje?

Dlatego, że na nasze wybory żywieniowe oddziałuje szereg czynników. Są to np. przekonania żywieniowe, nawyki, wpływ społeczeństwa, charakterystyczny dla danej osoby styl jedzenia.

Być może masz przekonanie, że każda gospodyni powinna upiec ciasto na niedzielę, przez co potem zjadasz go zbyt dużo?

Może nie umiesz odmówić kiedy, ktoś częstuje Cię ciasteczkiem?

Może lubisz spontanicznie decydować o tym, co jesz na śniadanie i dietetyk powinien zaproponować Ci dietę, w której będziesz mogła elastycznie dobierać posiłki?

Może borykasz się z depresją i nie masz siły na to, aby przygotowywać wykwintne posiłki?

A może zmagasz się z zaburzeniami odżywiania?

W takich sytuacjach nawet najlepiej przygotowany jadłospis może okazać się niewykonalny i frustrujący.

Pomocne za to okażą się wiedza i narzędzia z zakresu psychodietetyki- dziedziny łączącej psychologię i dietetykę.
W pracy psychodietetycznej biorę pod uwagę nie tylko preferencje żywieniowe i stan zdrowia pacjenta, ale także analizuję styl jedzenia i przyglądam się zasobom psychologicznym.

Dzięki temu udaje mi się wspólnie z pacjentem znaleźć indywidualną, skurczną metodę pozwalającą na osiągnięcie celu. :)
 

 

 

 

 

Choroby dietozależne

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi boryka się z chorobami dietozależnymi. Są nimi m.in. nadwaga i otyłość, miażdżyca, choroby układu pokarmowego, niektóre nowotwory np. rak jelita grubego, choroby tarczycy, celiakia czy zespół jelita drażliwego. Choroby te powodują znaczne obniżenie jakości życia. Niejednokrotnie stanowią przyczynę konieczności zmiany pracy, ograniczenia lub nawet rezygnacji z ulubionych aktywności.

Jeśli borykasz się z podobnym problemem, ale chcesz poprawić swój stan zdrowia
i samopoczucie dobrym rozwiązaniem będzie zmiana nawyków żywieniowych.

Wydaje Ci się to trudne i niewykonalne? Możesz tkwić w tym przekonaniu. 

Możesz też zawalczyć o swoje zdrowie i poszukać dobrej dla siebie metody.

W tym mogę Ci pomóc.

Jak to działa?

Jeśli zdecydujesz się na współpracę, poproszę Cię o wykonanie badań. Przeanalizujemy Twój stan zdrowia oraz nawyki żywieniowe. Porozmawiamy o Twoich obawach, możliwościach 
i oczekiwaniach. 
Następnie dobiorę najlepszą dla Ciebie metodę i ...będziesz mógł zacząć działać. :)

 

Szkolenia

Warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania

Podczas swojej pracy zawodowej spędziłam już ponad 1000 godzin na sali warsztatowej. Prowadzę liczne warsztaty z zakresu zdrowego odżywiania oraz psychodietetyki
(stacjonarne i online) dla firm, placówek oświatowych oraz osób zainteresowanych tematyką.
Zajęcia mają charakter interaktywny, dzięki czemu uczestnicy są zaangażowani i lepiej przyswajają nowe informacje. Dużą wagę przywiązuję do atmosfery panującej na warsztatach. Niezwykle istotne jest dla mnie to aby każdy uczestnik mógł bez skrępowania zadać pytanie, podzielić się swoim doświadczeniem oraz wynieść z zajęć nie tylko duży zasób wiedzy, ale także pozytywnej energii i wiary we własne możliwości.
Dużą satysfakcję daje mi pozytywny feedback od uczestników warsztatów, którzy w praktyce wykorzystują wiedzę oraz narzędzia z zakresu dietetyki i psychodietetyki.
Odczuwam dużą radość, kiedy opowiadają o małych zmianach w diecie oraz aktywności fizycznej, które w bardzo dużym stopniu podwyższają jakość ich życia.
 

 

Szkolenia dla specjalistów i studentów

Moje życie zawodowe związane jest głownie z psychodietetyką oraz współpracą z osobami zmagającymi się z zaburzeniami odżywiania. 
Poświęciłam tym zagadnieniom wszystkie prace dyplomowe oraz wiele lat pracy.
Moją misją jest zwiększanie jakości życia osób zmagających się z anoreksją, bulimią, kompulsywnym objadaniem. 
Jestem świadoma faktu, że sama im wszystkim nie pomogę. Dlatego dzielę się swoją wiedzą
i doświadczeniem ze spacjalistami tj.dietetycy, psychodietetycy i psycholodzy. 
Od kilku lat prowadzę liczne szkolenia specjalistyczne  w ramach swojej działalności (zobacz
w oferta online) oraz we współpracy z Ogólnopolskim Centrum Zaburzeń Odżywiania gdzie współtworzę Studium Zaburzeń Odżywiania.

Kontakt