Zaburzenia odżywiania

Jeśli zmagasz się z zaburzeniami odżywiania samo umówienie się na wizytę z dietetykiem, psychodietetykiem świadczy o dużej odwadze.

Dla wielu moich pacjentów to właśnie rozmowa o jedzeniu, opowiedzenie 
o wstydliwych nawykach i objawach jest najtrudniejszym zadaniem.
Podczas pierwszego spotkania pacjenci krępują się, kiedy mają opowiedzieć o wymiotach, ilościach pożywienia, które przyswajają podczas napadów objadania, zaparciach, wzdęciach itp.
Wiem, że dla Ciebie to też jest trudne. Pomyśl sobie jednak, że:
-skończyłam Uniwersytet Medyczny. Oznacza to, że w toku studiów musiałam bardzo dużo uczyć się m.in. o pracy układu pokarmowego i wydalniczego. Ponadto, musiałam odbyć praktyki na oddziałach szpitalnych i pomagać bardzo chorym pacjentom. Widziałam też wielokrotnie przebieg badań endoskopowych tj. gastroskopia i kolonoskopia. Wniosek? Moje wykształcenie sprawia, że rozmowa o wstydliwych dolegliwościach nie jest dla mnie trudna. Jest tylko częścią mojej pracy. Nie wstydź się mówić, o tym, co Ci doskwiera. Jeśli zataisz przede mną takie fakty, nie będę mogła pomóc Ci w pozbyciu się dolegliwości.
-Od wielu lat z powodzeniem pomagam osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania.
Z każdą z tych osób musiałam odbyć rozmowę o wstydliwych objawach somatycznych, emocjach towarzyszących jedzeniu czy zachowaniom kompensacyjnym. Każdy z nich miał
w sobie wiele lęku. Nikt nie został oceniony przez pryzmat choroby.
Ciebie też tak nie ocenię! Moim zadaniem jest pomóc Ci odzyskać zdrowie i podwyższyć jakość życia.
Chodzi o Twoją przyszłość, o możliwość rozwoju i czerpania radości z życia, które teraz zdominowane jest przez jedzenie.
Jeśli zmagasz się z anoreksją, możesz mieć pewność, że moim celem nie będzie „utuczenie Cię”.
Celem dietoterapii anoreksji jest stopniowe, dostosowane do stanu somatycznego, zwiększanie kaloryczności i masy ciała do momentu odzyskania zdrowia, którego efektem jest odżywienie organizmu.
Nie obawiaj się, że będziesz tyć w nieskończoność. Pomogę Ci zaplanować kaloryczność diety i wyjaśnię jak utrzymać zdrową masę ciała.
Dietę dobiorę do Twoich preferencji żywieniowych. Jeśli nie chcesz sięgać po jedzenie typu fast-food, słodycze czy biały makaron-nie będę Cię do tego namawiać.
Podczas dietoterapii na nowo poukładasz swoją relację z jedzeniem i znajdziesz nowy, indywidualny sposób odżywiania. Niektórzy moi pacjenci twierdzą, że uczyli się jeść drugi raz w życiu.
Pamiętaj jednak, że szacunek dla Twoich poglądów i preferencji żywieniowych nie oznacza, że będziemy kontynuować współpracę, jeśli zaczniesz spożywać połowę zaplanowanej kaloryczności i nie będziesz przestrzegać ustalonych zasad. Przyjdź, kiedy będziesz gotowy do walki o swoje zdrowie i życie.

Dietoterapia i psychodietetyka działają tylko wtedy, jeśli Ty działasz!
Weź pod uwagę, że na dietoterapię  przyjmuję osoby o BMI powyżej 15 kg/m².
Wartości niższe są wskazaniem do leczenia szpitalnego.

Jeśli borykasz się z bulimią czy kompulsywnym objadaniem wiedz, że nie będę wymagała od Ciebie przestrzegania  sztywnego jadłospisu. Wysłucham Cię i razem stworzymy indywidualny plan. Opracujemy także strategie, które pomogą Ci radzić sobie  
w najtrudniejszych momentach.
Być może byłeś już u wielu specjalistów i boisz się, że tym razem znowu Ci się nie uda. Przypomnij sobie jakie metody stosowałeś. Może po prostu musimy znaleźć inny sposób skoro tamten był nieskuteczny?